» » Ossendowski Ferdynand Antoni - Lisowczycy [Audiobook PL]
Rejestracja
Popularne
  Skąd zwykle bierzesz audiobooki?
  Chomikuj.pl
  freedisc.pl
  pobieram w mp3
  kupuje na CD
  peb.pl
  «    Maj 2024    »
  PoWtŚrCzPiSoNi
   12345
  6789101112
  13141516171819
  20212223242526
  2728293031 
  1

  Ossendowski Ferdynand Antoni - Lisowczycy [Audiobook PL]

  Autor: adminKategoria: AudiobookiData: 20-10-2016, 12:41
  Ossendowski Ferdynand Antoni - Lisowczycy [Audiobook PL]

  Ossendowski Ferdynand Antoni - Lisowczycy [Audiobook PL]

  Ossendowski Ferdynand Antoni - Lisowczycy [Audiobook PL]


  Lektor: Michał Maciejewski

  Rozmiar: 542 MB
  Czas: 09:52:09 h
  Bitrate: 128 kbps
  Format: MP3
  Kompresja: rar

  Opis:

  Lisowczycy. Tak nazywano oddziały niezrównanej kawalerii sformowanej na początku XVII wieku w okresie dymitriad przez Aleksandra Józefa Lisowskiego. Na lekkich koniach, uzbrojeni tylko w krzywe szable i rohatyny, łuki lub rusznice, byli wówczas najruchliwszym i najsprawniejszym wojskiem. Zasłynęli także z grabieży i okrucieństwa wobec cywilnej ludności. Również polskiej – toteż chętnie oddawano ich w służbę państw obcych.

  Ich liczba rosła z każdym dniem. Wśród ochotników spieszących do zasilenia szeregów lisowczyków było dwóch żądnych przygód chłopców. Niepokorne serca młodych wyrywały się do walki. Poznały bowiem zuchwałość lisowczyków, przed którymi, obok Tatarów, drżały najmężniejsze serca ówczesnej Europy, zwartej w śmiertelnym uścisku wojny trzydziestoletniej. Ich szlaki znaczyły ruiny i zgliszcza miast, a czyny obfitowały w rabunki i setki trupów. Choć obowiązywał ich regulamin przewidujący karanie gardłem za rozbój i gwałt, pozostawieni bez należnej im zapłaty sami wypłacali sobie żołd, sięgając po cudze dobra, a w razie oporu pozostawiali za sobą śmierć i łzy.

  Czarna legenda lisowczyków inspirowała mistrzów pędzla, takich jak: Juliusz Kossak, Rembrandt czy Józef Brandt, i pióra jak Antoni Ferdynand Ossendowski. Stworzył on powieść z niezwykle sugestywnymi postaciami ludzi dumnych, wolnych, okrutnych i szaleńczo odważnych, nie liczących się z nikim i niczym. Jednocześnie po mistrzowsku poprowadził przez jakże ważną część polskiej historii.

  Ossendowski Ferdynand Antoni - Lisowczycy [Audiobook PL]
  Aby komentować, oceniać oraz pobierać pliki zarejestruj się!
  Zarejestrować za darmo możesz sie TUTAJ. Pamiętaj, aby podać poprawny adres mail!

  Podobne pozycje: